







With a spin speed of 1200 rpm, there’s no stain too stubborn for this classic white WDL742441W. Dry up to 4 kg and wash up to 7 kg of items – ideal for all kinds of families. Thanks to the button, dials, and digital display, controlling this Beko washer dryer is easy too. You’ll also be able to delay the start of your cycle by up to 24 hours.
This Beko washer dryer is packed full of features to make your life easier
| Product Dimensions | 84cm x 60cm x 49cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 15 Programmes Inc: Quick Wash Option |
| Key Feature 3 | Digital Display |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer, Delay Start |
| GTIN | 8690842371189 |
| Colour | White |
| Model Number | WDL742441W |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Noise Level - Washing | 55 dB |
| Noise Level - Drying | 66 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Width (cm) | 60cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 62 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Washing Capacity | 7 |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart App connected | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Spin Speed | 1200 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | Digital |
| Depth | 49 cm |
| Additional Information | SteamCure function |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84 cm |
| Features | 15 Programmes Inc: Quick Wash Option, Sensor Dryer, Delay Start, Digital Display |
| Energy Efficiency Class | E |
| Dry Load Capacity | 4 |
| Drying Capacity | 4 kg |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 4 |
Beko WDL742441W 7kg/4kg 1200 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


