



The Beko MOC20100B1 20 Litres Microwave in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a compact design, this microwave is perfect for small spaces while still offering plenty of room inside for all your cooking needs.
Key features of the Beko MOC20100B1 20 Litres Microwave include:
- 20 litre capacity - providing ample space for cooking a variety of dishes
- 800W power output - ensuring quick and efficient cooking results
- 5 power levels - allowing you to adjust the microwave to suit your cooking needs
- Defrost function - making it easy to defrost food quickly and safely
- Digital display - for easy and convenient operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 44 cm |
| Height | 24 cm |
| Product Dimensions | 24cm x 44cm x 37cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 5 microwave power level |
| Key Feature 3 | 30 minute mechanical timer |
| Key Feature 2 | Defrost function |
| GTIN | 8690842781797 |
| Colour | Black |
| Model Number | MOC20100B1 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Usable Cavity Volume | 20 L |
| Turntable Diameter | 24.5 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 27 cm |
| Shipping Weight | 11 kg |
| Shipping Width | 47 cm |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 37 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 700 W |
| Features | 5 microwave power level, Defrost function, 30 minute mechanical timer |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Microwave Power output (Watts) | 700 |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Dial |
Beko MOC20100B1 20 Litres Microwave - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

