

The Beko HIXI84700UP 82cm Black Hob Extractor with Slider Control is a sleek and modern addition to any kitchen. This extractor hood not only effectively removes cooking odors and smoke from your kitchen, but it also adds a touch of style with its black glass design.
Key features of the Beko HIXI84700UP include:
- Slider control for easy adjustment of fan speed and lighting
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination of your cooking area
- Three fan speeds to suit your cooking needs
- Efficient extraction rate to quickly clear the air in your kitchen
- Black glass design for a sleek and modern look
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 82 cm |
| Height | 22.3 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 22.3cm x 82cm x 52cm |
| Amp Rating | 32 amp |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Slider Direct Access Control |
| Key Feature 3 | High Suction Power |
| Key Feature 2 | Liquid Protection |
| GTIN | 8690842699122 |
| Colour | Black |
| Model Number | HIXI84700UP |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob Extractor |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 22.7 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 22.7 kg |
| Shipping Width | 95 cm |
| Shipping Depth | 83 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Front Right Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Slider Direct Access Control, Liquid Protection, High Suction Power |
| Electrical connection | Hard wired |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Beko HIXI84700UP 82cm Black Hob Extractor with Slider Control
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


