













The Beko HIIP64530UFT 59cm Electric Hob in Black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With four cooking zones and touch controls, this hob makes cooking a breeze. The hob also features a booster function for quick heating and a timer for added convenience.
Key features of the Beko HIIP64530UFT Electric Hob include:
- Four cooking zones for versatile meal preparation
- Touch controls for easy operation
- Booster function for quick heating
- Timer for added convenience
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Width | 59 cm |
| Height | 4.8 cm |
| Product Dimensions | 4.8cm x 59cm x 52cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Plug & Play |
| Key Feature 3 | 4 flexible cooking zones |
| Key Feature 2 | Direct Access control |
| GTIN | 8690842691768 |
| Colour | Black |
| Model Number | HIIP64530UFT |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 9 |
| Weight | 10.8 kg |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.4 - 3.7kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Cooking Element 3 Power | 1.5 - 2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.5kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Plug & Play installation, Flexible Cooking Zones - 4 Induction with 1 Flexizone, Direct Access Control, EasyFit Installation Clips |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Plug & Play, Direct Access control, 4 flexible cooking zones |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
Beko HIIP64530UFT 59cm Electric Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

