





The Beko FNE4545W Tall Frost Free Freezer in Classic White is a spacious and efficient appliance that is perfect for storing all your frozen goods.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Large capacity with 4 transparent drawers and 1 flap compartment for easy organization
- Fast Freeze function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- Reversible door allows for flexible installation options
- Energy efficient with an A+ energy rating
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 145.7 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 145.7cm x 54cm x 57.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Frost Free feature - Eliminates ice build-up |
| Key Feature 3 | User-friendly display - Effortless setting adjustments |
| Key Feature 2 | Freezer Guard tech - Functions in colder areas |
| GTIN | 8690842821899 |
| Colour | White |
| Model Number | FNE4545W |
| Key Feature 4 | Fast Freeze option - Preserves food quality quickly |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 168 L |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 45 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 153 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 57.7 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free feature - Eliminates ice build-up, Freezer Guard tech - Functions in colder areas, User-friendly display - Effortless setting adjustments, Fast Freeze option - Preserves food quality quickly |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Beko FNE4545W Tall Frost Free Freezer in Classic White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


