









| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 4-Zone RapidLite Ceramic hob |
| Key Feature 3 | Fan air heating system |
| Key Feature 2 | Removable glass door |
| GTIN | 8690842615030 |
| Model Number | ETC611W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Weight | 52.14 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 56.42 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | 32L Secondary oven capacity, A rated secondary oven |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element 4 Power | Hob: 1.7 kW (Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | Hob: 1.2 Kw (Rear Left) |
| Cooking Element 1 Power | Hob: 1.7 kW (Front Left) |
| Cooking Element 2 Power | Hob: 1.2 kW (Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Separate grill cavity offers extra space and flexible cooking options , Hot hob indicator lights remain illuminated until the hob is a safe temperature to touch , Oven light in main oven , A Rated energy efficiency |
| Interior Light Type | Circular |
| Hob Element Type | Electric |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | - Fan main oven , - Large capacity 69 L main oven , - Removable inner door glass for easier cleaning , - A rated main oven |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-Zone RapidLite Ceramic hob, Removable glass door, Fan air heating system |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Ask us for more details |
Beko ETC611W 60cm Twin Cavity Electric Cooker with Ceramic Hob - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


