













The secondary top oven uses conventional heating and has a 31 litre capacity. An integral grill is included for even more cooking options. Get your bacon super crispy or melt cheese effectively while the rest of the meal is roasting away in the lower oven.
For extra flexibility, the Beko EDVC503W also has a four-zone ceramic hob – ideal for whipping up something quick for the kids. Evenly spaced out zones mean you can cook multiple pans at once without them ever touching.
Cleaning the oven needn’t be a dreaded chore. This Beko cooker has a steam clean function in the main oven for easy cleaning. The interior glass door can be removed to soak and the hob’s ceramic surface is easy to wash.
58 L: Bottom
31 L: Top
Convection: Bottom
Traditional: Top
Total Number of Shelves: 3
Number of Shelf Positions: 7
Energy Efficiency Class (Main Oven): A
Energy Efficiency Class (Secondary Oven): A
Number of Cooking Elements: 4
Minimum Cooking Element Power (Electric):1.20 kW
Maximum Cooking Element Power (Electric): 1.70 kW
Hob Surface: Glass Ceramic
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | No |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 58 Litres Main oven & 31 Litres Top Oven |
| Key Feature 3 | Ceramic Hob |
| Key Feature 2 | Main Fan Oven |
| GTIN | 5023790043380 |
| Colour | White |
| Model Number | EDVC503W |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | No |
| Third Rack Installed | No |
| Width (cm) | 50cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 50.3 kg |
| Smart Connect | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Depth | 60 cm |
| Cleaning | Enamel interior |
| Clock | No |
| Bluetooth | No |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | No |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 58 Litres Main oven & 31 Litres Top Oven, Main Fan Oven, Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Flame Safety Device | No |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | No |
Beko EDVC503W 50cm Electric Double Oven - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


