







Introducing the Beko EDG6231W 60cm Twin Cavity Gas Cooker with Enamel Hob in a sleek white finish. This versatile cooker is perfect for any kitchen with its spacious twin cavities and practical features.
Key Features:
- 60cm width ideal for standard kitchen spaces
- Twin cavity design with a main oven and separate grill
- Gas-powered hob with enamel coating for easy cleaning
- 4 gas burners in varying sizes for versatile cooking options
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Easy-to-use rotary dials for precise temperature control
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Gas Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Integrated grill |
| Key Feature 3 | Touch Control LED |
| Key Feature 2 | 104L capacity |
| GTIN | 8690842687235 |
| Colour | White |
| Model Number | EDG6231W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves, Grill Pan Set |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 54.35 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 58.05 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | Grill, 2 shelf positions |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 2.9kW |
| Cooking Element 3 Power | 2kW |
| Cooking Element 1 Power | 1kW |
| Cooking Element 2 Power | 2kW |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | High energy efficient gas burners, White LED Display |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | Circular |
| Hob Element Type | Gas |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Conventional gas oven, 5 shelf positions |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Integrated grill, 104L capacity, Touch Control LED |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A+ main oven A top oven |
Beko EDG6231W 60cm Twin Cavity Gas Cooker with Enamel Hob - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


