











| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 4-burner gas hob |
| Key Feature 3 | Glass lid with auto shut-off |
| Key Feature 2 | Two gas oven cavities |
| GTIN | 8690842561498 |
| Colour | White |
| Model Number | EDG507W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves, Grill Pan Set |
| Oven Type | Gas |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Weight | 48.2 kg |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 51.8 kg |
| Shipping Width | 56 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Features | Thermostatically controlled separate gas grill in top cavity |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element 4 Power | Hob: 1 kW (Front Right) |
| Cooking Element 3 Power | Hob: 2.9 Kw (Front Left) |
| Cooking Element 1 Power | Hob: 2 KW (Rear Left) |
| Cooking Element 2 Power | Hob: 2 KW (Rear Right) |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | - LED timer , - Large capacity 54L main oven & 31L top cavity , - Thermostatically controlled main gas oven , - Thermostatically controlled separate gas grill in top cavity , - Removable inner door glass for easier cleaning |
| Interior Light Type | Circular |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | - Thermostatically controlled main gas oven , - Large capacity 54L main oven , - LED timer , - Removable inner door glass for easier cleaning" |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 4-burner gas hob, Two gas oven cavities, Glass lid with auto shut-off |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Energy rating | A+ main oven A top oven |
Beko EDG507W 50cm Twin Cavity Gas Cooker with Gas Hob - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


