











The Beko EDC6731S 60cm Double Oven Electric Cooker with Vitroceramic Hob in Silver is a stylish and efficient cooking appliance for any kitchen. With two ovens and a vitroceramic hob, this cooker offers plenty of cooking space and versatility for all your culinary needs.
Key features include:
- Two ovens for flexible cooking options
- Vitroceramic hob for fast and even cooking
- Large capacity main oven for cooking multiple dishes at once
- Programmable timer for convenient cooking
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Energy-efficient design to help save on utility bills
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | AeroPerfect? - Evenly sends heat around oven |
| Key Feature 3 | SimplySteam? - Clean with vaporised water clean |
| Key Feature 2 | Touch LED Display - Easy to read and change |
| GTIN | 8690842774133 |
| Colour | Silver |
| Model Number | EDC6731S |
| Key Feature 4 | Vitroceramic Hob - Simple cooking every day |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 3 |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Net Top Oven Capacity | 36 L |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set, 3 Wire Shelves |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Weight | 55.36 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 59.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1200W |
| Cooking Element 3 Power | 1700W |
| Cooking Element 1 Power | 1200W |
| Cooking Element 2 Power | 1700W |
| Door Material | Metal & Glass |
| Depth | 60 cm |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Fan heating, defrost function for oven |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | AeroPerfect™ - Evenly sends heat around oven, Touch LED Display - Easy to read and change, SimplySteam™ - Clean with vaporised water clean, Vitroceramic Hob - Simple cooking every day |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Beko EDC6731S 60cm Double Oven Electric Cooker with Vitroceramic Hob - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


