











The Beko EDC6731K 60cm Double Oven Electric Cooker with Vitroceramic Hob in Black offers a spacious cooking solution for any kitchen. The main oven has a large capacity of 69 liters, while the secondary oven has a capacity of 36 liters, allowing you to cook multiple dishes at once. The vitroceramic hob features four cooking zones, providing flexibility and precision when cooking.
This cooker also features a programmable timer, allowing you to set cooking times and have your meals ready when you want them. The catalytic liners in both ovens make cleaning up a breeze, as they absorb and burn away grease and food residue. The double glazed doors help to keep heat inside the oven, ensuring efficient cooking and saving energy.
- 60cm double oven electric cooker
- 69L main oven capacity and 36L secondary oven capacity
- Vitroceramic hob with four cooking zones
- Programmable timer for added convenience
- Catalytic liners for easy cleaning
- Double glazed doors for energy efficiency
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | AeroPerfect Circulation |
| Key Feature 3 | Rapidlite Ceramic Hob |
| Key Feature 2 | Touch Control LED Display |
| GTIN | 8690842773990 |
| Colour | Black |
| Model Number | EDC6731K |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 3 |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Net Top Oven Capacity | 36 L |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set, 3 Wire Shelves |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Weight | 57 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 60.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1200W |
| Cooking Element 3 Power | 1700W |
| Cooking Element 1 Power | 1200W |
| Cooking Element 2 Power | 1700W |
| Door Material | Metal & Glass |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Fan heating, defrost function for oven |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | AeroPerfect Circulation, Touch Control LED Display, Rapidlite Ceramic Hob |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Beko EDC6731K 60cm Double Oven Electric Cooker with Vitroceramic Hob - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


