













This full size Beko dishwasher comes with five different programmes. To give you targeted cleaning for every load, these include:
Mini Wash
Eco Wash
Intensive Wash
Quick+Shine™
Clean+Shine
Half Load
Time Delay
| Product Dimensions | 85cm x 44.8cm x 60cm |
|---|---|
| Country of Origin | Turkey |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Quick Programmes |
| Key Feature 3 | Child Safety Lock, Sliding Cutlery Basket |
| Key Feature 2 | Folding Plate Supports |
| GTIN | 8690842376986 |
| Colour | White |
| Model Number | DVS05C20W |
| Programmes | Eco Wash , Mini Wash , Intensive Wash , Quick&Shine , Clean&Shine |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Noise Level | 49 dB |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Width (cm) | 44.8 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 37.1 kg |
| Water use (Litres) | 11.9 |
| Water Consumption | 11.9 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | No |
| Shipping Height | 88.9 cm |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Cutlery | Basket |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Freestanding |
| Internet (Wi-Fi) connected | Np |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Quick Programmes, Folding Plate Supports, Child Safety Lock, Sliding Cutlery Basket |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 12 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 49 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Beko DVS05C20W Slimline Dishwasher - White - 10 Place Settings
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


