





















Key features:
- Quick Programmes
- Basket Flexibility
- Large 14 Place Setting Capacity
- SelFit Door Fitting
Experience a great selection of programmes from the Beko integrated DIN15C20. With an impressive 14 place settings, you’ll be able to clean up after dinner parties in no time. This full size dishwasher is also exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t find it anywhere else.
Powerful Performance
With five fantastic programmes, this Beko dishwasher will make light work of cleaning anything from soup bowls to casserole dishes. Use the touch buttons to choose one of the following programmes:
Eco Wash
Mini Wash 30
Intensive Wash
Quick+Shine
Pre-wash
Do you often find yourself in a hurry? Try the Mini wash 30, it will clean a less dirty load in just 30 minutes. Or, if you have plates that need a more thorough clean, you can use the Quick+Shine programme – completing the cycle in only 58 minutes.
Fantastic Features
If you need extra space to clean larger dishes, bowls or saucepans, then the plate supports can be folded down. What’s more, you can adjust the flexible upper basket with its three different height levels – even when the DIN15C20 is fully loaded.
As this Beko dishwasher is built in, it will fit seamlessly into your kitchen, and the SelFit Door Fitting means it can be installed easily into any home. This clever hinge mechanism uses a spring to automatically adjust the door to the weight of your cupboard – solving a common problem with built-in model installation. It also allows you to leave the dishwasher door open in any position, to facilitate loading and unloading your crockery and dishes.
The Beko full size DIN15C20 comes with an energy rating of E, making it kinder on your energy bills, as well as the environment.
Height: 81.8 cm
Width: 59.8 cm
Depth: 55 cm
Brand Name Beko
Weight (Approximate) 34.9 kg
Manufacturer Beko PLC
Height 81.8 cm
Colour Stainless Steel
Width 59.8 cm
Depth 55 cm
Energy Efficiency Class A++
Installation Type Built In
Place Setting Capacity 14
Number of Programmes 5
Programmes Eco Wash
Mini Wash
Intensive Wash
Prewash
Half Load
Half Load Supported Yes
Dry Efficiency A
Wash Efficiency A
Water Consumption 12.9 Ltrs
Noise Levels dB(A) 49 (dB)
Shipping Height 85.9 cm
Shipping Width 64.4 cm
Shipping Depth 66.1 cm
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 55cm |
|---|---|
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Quick Programmes |
| Key Feature 3 | Large 14 Place Setting Capacity |
| Key Feature 2 | Basket Flexbility |
| GTIN | 8690842335945 |
| energyrating_link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/009DIN15C20_energyrating1 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DIN15C20 |
| Programmes | Eco Wash , Mini Wash , Intensive Wash , Prewash , Half Load |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick wash | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | No |
| Noise Level | 49 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Third Rack Installed | No |
| Timer delay | No |
| Width (cm) | 59.8cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 34.9 kg |
| Water use (Litres) | 12.9 |
| Water Consumption | 12.9 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | No |
| Shipping Height | 85.9 cm |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Cutlery | Basket |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Display | No |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 81.8 cm |
| Features | Quick Programmes, Basket Flexbility, Large 14 Place Setting Capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 13 |
| Timer delay | No |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 49 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Beko DIN15C20 14 Place Integrated Dishwasher - Stainless Steel
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


