























The Beko CNG4692VW 59.7cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer in White is a spacious and efficient appliance that will keep your groceries fresh and organized.
Key Features:
- Frost Free technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- 50/50 split between fridge and freezer compartments for optimal storage space
- Adjustable glass shelves and door balconies for customizable storage options
- Large salad crisper drawer to keep fruits and vegetables fresh for longer
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Height | 192 cm |
| Product Dimensions | 192cm x 59.7cm x 66.3cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | AeroFlow Dual No Frost |
| Key Feature 3 | <a href="/beko-harvest-fresh?event_source=internal&event_campaign=bekoharvestfresh" target="_blank">HarvestFresh</a> |
| Key Feature 2 | Freezer Guard |
| GTIN | 8690842659133 |
| Colour | White |
| Model Number | CNG4692VW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 127 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 190 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 317 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 72 kg |
| Shipping Height | 198.7 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 66.3 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | AeroFlow Dual No Frost, Freezer Guard, <a href="/beko-harvest-fresh?event_source=internal&event_campaign=bekoharvestfresh" target="_blank">HarvestFresh</a> |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Promotions | Winter Deals |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 190L / 127L |
Beko CNG4692VW 59.7cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


