



























Integrated appliances like the CIMY91X are perfect for creating that high quality finish in your kitchen. With an attractive stainless-steel exterior and large double-glazed door, this Beko oven looks modern and stylish.
With Beko's SimplySteam cleaning function, enamel formed runners in the oven cavity, as well as glass doors, you’ll find this oven is easy to clean. The glass doors on the CIMY91X are also double glazed, helping to keep the outside cool to the touch, and to keep the heat inside the oven.
Key features of the Beko CIMY91X are:
-Single Multi-function oven with Fully programmable LED timer
-Large Oven Capacity (ideal for families)
-New design elements (display, knob, handle and décor)
-New Air Circulation System
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Single Multifunction Oven with LED timer |
| Key Feature 3 | New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Key Feature 2 | Large Oven Capacity (Ideal for families) |
| GTIN | 8690842386725 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CIMY91X |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 73 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Integral Full width variable grill with recessed grill element |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 32 kg |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart | No |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Display Type | LED Digital |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Door Type | Glass - Double Glazed |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Conventional Cooking, Bottom Heating, Electric Grill, Low Grill with Fan, Fan Assisted Cooking |
| Cleaning | Steam Cleaning |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 73 Ltrs |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Single Multifunction Oven with LED timer, Large Oven Capacity (Ideal for families), New design elements (display, Knob, handle & decor) |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | Electric |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | Needs hard wiring by us or your electrician |
Beko CIMY91X AeroPerfect CIMY91X 60cm Built In Single Multi - function Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

