









The Beko CIMD91B 59.4cm Built In Electric Single Oven in black is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a generous 71L capacity, this oven is perfect for cooking family meals or hosting dinner parties. The multi-function oven offers a variety of cooking options to suit your needs, while the easy-to-use dial controls make it simple to select the perfect cooking settings.
Key features of the Beko CIMD91B Built In Electric Single Oven include:
- 71L capacity for cooking large meals
- Multi-function oven for versatile cooking options
- Easy-to-use dial controls for selecting cooking settings
- Black finish adds a modern touch to any kitchen
- Energy efficient design to save on electricity costs
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Catalytic |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Amp Rating | 13 A |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 56.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Touch Control LED timer |
| Key Feature 3 | Catalytic liner |
| Key Feature 2 | AeroPerfect circulation |
| GTIN | 8690842787225 |
| Colour | Black |
| Model Number | CIMD91B |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set, 2 wire shelves |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Weight | 30 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Door Material | Glass |
| Depth | 56.7 cm |
| Additional Information | Fully Featured Multi-function oven with Touch Contol LED timer, AeroPerfect air circulation design for more even & precise cooking results, Catalytic liner absorbs cooking grease and reduces food odours, Massive oven capacity - 72 litres |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Touch Control LED timer, AeroPerfect circulation, Catalytic liner |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
Beko CIMD91B 59.4cm Built In Electric Single Oven - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


