



















The PractiClean™ Hob design is much easier to clean than standard hobs, thanks to its special Nano Coating. The surface itself is scratch-resistant and finger-mark proof too.
Turning your hob on is easier than ever, thanks to the Auto Ignition feature, which is only takes a second. Simply press and turn the dial and your hob is ready to cook!
The CIHYG32SXE Gas Hob will automatically cut off the gas supply if the flame accidentally goes out, so you and your family can feel safer in the kitchen.
- Type: Built-in Gas Hob
- Auto Ignition: yes
- Flame safety Device: yes
- Fuel: Gas
- Adjustable Flame settings: Yes
- Type: Gas Burner
- Cast Iron Pan Supports: Yes
Burners/Heating zones
- No. Of Burners/Heating zones: 5
- Front left (kW): 1
- Rear left (kW): 2.9
- Front right (kW): 1.75
- Rear right (kW): 1.75
- Central (kW): 5 (Wok)
Dimensions & Weights
- Product Height (mm): 46
- Product width (mm): 750
- Product depth (mm): 510
- Carton height (mm): 180
- Carton width (mm): 830
- Carton depth (mm): 600
- Net Weight (kg): 12.5
- Gross Weight (kg): 13.7
| Product Dimensions | 4.6cm x 75cm x 51cm |
|---|---|
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | 5 Zones |
| Key Feature 3 | Automatic Ignition, High Efficient Burner |
| Key Feature 2 | Cast Iron Pan Supports, FFD Fitted |
| GTIN | 8690842534430 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CIHYG32SXE |
| Product Category Group | White Goods |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 12.5 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Shipping Height | 18 cm |
| Shipping Width | 83 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Automatic Ignition, Fuse Rating: 13 amps, Hose not included, Requires Gas safe engineer attaching Plug/Cable, Burner power range: 1 to 2.6 kw |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 4.6 cm |
| Features | 5 Zones, Cast Iron Pan Supports, FFD Fitted, Automatic Ignition, High Efficient Burner |
| FFD Fitted | Yes |
| Pan support | Cast iron |
| Wok burner | Yes |
| Number of hob zones | 5 |
| Control position | Front |
Beko CIHYG32SXE 75cm Gas Hob - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

