





















Introducing the Beko CEP5304X CaffeExperto CEP5302B Manual Espresso Machine with Steam Wand in sleek black. This espresso machine is perfect for coffee lovers who enjoy making barista-quality beverages at home.
Key features of the Beko CEP5304X CaffeExperto CEP5302B Manual Espresso Machine include:
- 15-bar pump pressure for optimal extraction
- Steam wand for frothing milk and creating creamy lattes
- Single and double shot filter baskets for versatility
- Cup warmer to keep your espresso at the perfect temperature
- Removable water tank for easy refilling and cleaning
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Pump Coffee Machines |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 31 cm |
| Product Dimensions | 31cm x 14.5cm x 42.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Colour Touch Control Display |
| Key Feature 3 | 4 Preset Options |
| Key Feature 2 | Integrated Milk Jug |
| GTIN | 8690842612732 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CEP5304X |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | CaffeExperto Manual Espresso Drink Maker |
| Weight | 3.5 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Water Tank Capacity | 1.1 L |
| Shipping Height | 35.5 cm |
| Shipping Weight | 4.5 kg |
| Shipping Width | 39.5 cm |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 42.5 cm |
| Additional Information | Colour Touch Control Display, Integrated Milk Frother, Dual Nozzle, 15 bar Pressure |
| Coffee Type Used | Ground |
| Maximum Pump Pressure | 15Bar |
| Features | Colour Touch Control Display, Integrated Milk Jug, 4 Preset Options |
| Frother | Yes |
| Promotion 2 | Beko Fathers Day Campaign |
Beko CEP5304X CaffeExperto CEP5302B Manual Espresso with Steam Wand - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

