





















The Beko CCFM4582S 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer in Silver is a stylish and practical addition to any kitchen. With a total capacity of 263 litres, this fridge freezer offers ample storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Beko CCFM4582S include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Adjustable glass shelves for flexible storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Fast Freeze function to rapidly freeze newly added items
- Reversible doors for added convenience
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Product Dimensions | 182.4cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Freezer Guard |
| Key Feature 2 | Adjustable shelves |
| GTIN | 8690842622120 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CCFM4582S |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Net Refrigerator Capacity | 168 L |
| Net Total Capacity | 270 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Warranty Information | 1 year guarantee |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Width | 53 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Frost Free, Adjustable shelves, Freezer Guard |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50 / 50 |
Beko CCFM4582S 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


