







In the four star freezer section of the CCFM3582W, you’ll find Frost Free technology to prevent ice build-up. As a result, you don’t have to manually defrost this compartment, or have valuable storage space restricted. Beko’s Freezer Guard technology also makes sure your freezer will function as intended in temperatures as low as -15°C.
Take advantage of the 168 litre net capacity, where you can store all of your family’s refrigerated foods with ease. And, so you can see your cooled items at a glance, the fridge has an LED light – which is not only brighter than a standard bulb, but more energy efficient too.
The LED lighting is brighter, more durable and more energy efficient than a standard bulb, it will make it easy to locate food and drink items.
| Product Dimensions | 182.4cm x 54cm x 57.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Freezer Guard: works in low temperatures |
| GTIN | 8690842371561 |
| Colour | White |
| Model Number | CCFM3582W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Noise Level (dBa) | 39 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 102 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Refrigerator Capacity | 168 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 263 |
| Width (cm) | 54cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 57 kg |
| Shipping Height | 182.4 cm |
| Shipping Width | 54 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Storage Compartment | No |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 14 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | No |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Additional Information | Removable Door Seal |
| Adjustable Shelves | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 182.4 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Frost Free, Freezer Guard: works in low temperatures , LED Lighting |
| Energy Efficiency Class | F |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 168 / 95 |
Beko CCFM3582W 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


