Beko CCFM3552W 54cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
- ColourWhite
- Width55cm
- Defrost typeFrost Free
- Fridge/Freezer Litre split (Net)145 / 68
- Energy RateF
- Noise Level dB (A)39
- Temperature displayNo
- Total Litre capacity (Net)201 - 250
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842372537
The CCFM3552W has a clever auto defrost feature, as well as frost free technology. Warm air is expelled from your freezer when you open the door by an automatic fan – preventing ice from forming in the appliance.
Antibacterial door seals help prevent bacteria entering the fridge, keeping your food fresher and safer for longer.
The appliance can be placed in a garage or outbuilding thanks to Beko’s Freezer Guard. The technology ensures your food is kept at a regular temperature even as low as -15°C.
The fridge has three glass shelves, plus a large salad drawer to keep your fruit and vegetables fresh. Three clear drawers in the freezer secction provide storage for your frozen goods. The four star freezer rating ensures you can safely store food for up to a year.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| GTIN | 8690842372537 |
| Colour | White |
| Model Number | CCFM3552W |
| Product Dimensions | 152.8cm x 54cm x 57.5cm |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | Freezer Guard: works in low temperatures |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | No |
| Noise Level (dBa) | 39 |
| Number of Freezer Baskets | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 77 L |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Refrigerator Capacity | 143 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Third Rack Installed | No |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 213 |
| Width (cm) | 540mm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 48 kg |
| Shipping Height | 160 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Storage Compartment | No |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | No |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Additional Information | Removable Door Seal |
| Adjustable Shelves | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 152.8 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Frost Free, Freezer Guard: works in low temperatures , LED Lighting |
| Energy Efficiency Class | F |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 145 / 68 |


