





















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 57cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | EnergySpin |
| Key Feature 3 | Quick Programme: wash a full load of laundry in just 28 minutes |
| Key Feature 2 | IronFast |
| GTIN | 8690842768835 |
| Colour | White |
| Model Number | BMND8545UW |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 64 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 47 L |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | D |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 57 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | EnergySpin: save up to 35% energy on all everyday wash programmes, IronFast: up to 50% less creases, saving time spent ironing, Sensor Drying: stops the cycle when desired dryness is reached |
| Annual Energy Rating(kWh) | 42 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | EnergySpin, IronFast, Quick Programme: wash a full load of laundry in just 28 minutes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Beko BMND8545UW 8kg/5kg 1400 Spin Washer Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


