





















Introducing the Beko BMN3WT3841S 8kg 1400 Spin RecycledTub Washing Machine in a sleek silver finish. This washing machine combines efficiency and eco-friendliness to provide you with clean clothes while minimizing its impact on the environment.
Key Features:
- 8kg capacity - perfect for medium-sized households
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- RecycledTub technology - made from recycled materials for a more sustainable appliance
- 15 programs - including quick wash and hand wash settings for added convenience
- Energy efficient - A+++ energy rating to save on electricity costs
- Child lock feature - for added safety in households with young children
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 54.6cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | ProSmart Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Quick Wash 28 |
| Key Feature 2 | Anti Allergy cycle |
| GTIN | 8690842690662 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BMN3WT3841S |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 64 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 56.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 54.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Energy Spin: Save up to 35% of energy with EnergySpin technology. it works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | ProSmart Inverter Motor, Anti Allergy cycle, Quick Wash 28 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Beko BMN3WT3841S 8kg 1400 Spin RecycledTub Washing Machine - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


