





















The Beko BM1WU3741W is a high-quality washing machine designed to make laundry day a breeze. With a 7kg capacity and a powerful 1400 spin speed, this machine can handle large loads of laundry with ease. The white finish adds a sleek and modern touch to any laundry room.
- 7kg capacity - perfect for medium-sized households
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- Multiple wash programs - choose the perfect setting for every load
- Energy efficient - A+++ energy rating helps save on utility bills
- Quick wash function - get your laundry done in a hurry
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 49.6cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | ProSmart Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Anti Allergy cycle |
| Key Feature 2 | Quick Wash 28 |
| GTIN | 8690842696190 |
| Colour | White |
| Model Number | BM1WU3741W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| No. of Programmes | 15 |
| Weight | 62 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 49.6 cm |
| Depth with Door Open | 99.82 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inveter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Automatic water level reduction for half or small loads, wash 7kg in 28 minutes, Variable spin speed |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | ProSmart Inverter Motor, Quick Wash 28, Anti Allergy cycle |
| Energy Efficiency Class | B |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
Beko BM1WU3741W 7kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


