





















Introducing the Beko BM1WU3721W 7kg 1200 Spin RecycledTub Washing Machine in a sleek white finish. This washing machine combines efficiency and eco-friendliness to provide you with a superior laundry experience.
Key Features:
- 7kg capacity - perfect for medium-sized households
- 1200 RPM spin speed for faster drying times
- RecycledTub technology for a more sustainable wash
- 15 programs to suit all your laundry needs
- Child lock feature for added safety
- Time delay function for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 49.6cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | ProSmart Inverter Motor |
| Key Feature 3 | Automatic water recognition |
| Key Feature 2 | Quick Wash 28 |
| GTIN | 8690842643644 |
| Colour | White |
| Model Number | BM1WU3721W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 62 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | G |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1200 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 170° |
| Depth | 49.6 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | ProSmart Inverter Motor, Quick Wash 28, Automatic water recognition |
| Energy Efficiency Class | B |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Beko BM1WU3721W 7kg 1200 Spin RecycledTub Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


