



















The Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer in white is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while being gentle on your clothes. With a spacious 9kg capacity, it is perfect for larger households or those with a lot of laundry to dry.
Key features of the Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer include:
- Heat pump technology for energy efficiency
- Large 9kg capacity for drying bigger loads
- Aquawave drum design for gentle drying
- 16 different drying programs to choose from
- LED display for easy monitoring and control
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 598.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 598.8cm x 60.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Beko |
| Key Feature 1 | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments |
| Key Feature 3 | User-friendly - Simplifies your laundry tasks |
| Key Feature 2 | Energy-efficient - Reduces your energy bills |
| GTIN | 8690842763526 |
| Colour | White |
| Model Number | B5T4923NIW |
| Key Feature 4 | Drum light - Improves visibility when loading |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco Dry, Synthetics, Jeans, Xpress Super Short, Duvet / Downwear, Outdoor/Sports (Goretex), Time programmes, Hygienic Refresh, Hygienic Drying, Towel, Bedding, Mix, Steam refresh and ready to wear (shirts) |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Weight | 42 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 43 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | 1 |
| Features | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments, Energy-efficient - Reduces your energy bills, User-friendly - Simplifies your laundry tasks, Drum light - Improves visibility when loading |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



