











The Avtex TOURER 3 PLUS Tourer3PLUS Mini SAT Nav Unit in black is the perfect companion for all your travels. With its compact size and user-friendly interface, this GPS unit is designed to make navigation easy and stress-free whether you're driving through the city or exploring the great outdoors.
Key features of the Avtex TOURER 3 PLUS Tourer3PLUS Mini SAT Nav Unit include:
- 5-inch touchscreen display for clear and easy-to-read maps
- Pre-loaded with full European mapping for convenient navigation across the continent
- Customizable routing options to help you find the best route for your journey
- Built-in Bluetooth for hands-free calling and music streaming
- Speed camera alerts to help you stay safe and within the speed limit
- Points of Interest database to find nearby attractions, restaurants, and more
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Sat Navs |
| Width | 17.5 cm |
| Height | 10.5 cm |
| Product Dimensions | 10.5cm x 17.5cm x 3.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Avtex |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Key Feature 3 | Birdseye satellite imagery |
| Key Feature 2 | Unique Caravan Club software |
| GTIN | 753759310967 |
| Colour | Black |
| Model Number | TOURER 3 PLUS |
| Key Feature 4 | 7" frameless HD display |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Sat Nav |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 2.51 kg |
| Shipping Height | 14 cm |
| Shipping Weight | 0.29 kg |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Depth | 30 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Additional Information | Road trip-ready with Tripadvisor? Traveller Ratings and points of interest (POIs), 16GB microSD card, Simple Mount Solution (non-powered/non-magnetic), Integrated Driving Recorder Interface (Save/Take Pictures), Garmin Vault Video Cloud Storage, On D |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Unique Caravan Club software, Birdseye satellite imagery, 7" frameless HD display |
Avtex TOURER 3 PLUS Tourer3PLUS Mini SAT Nav Unit - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
