







The Avtex AV270TS is a versatile 27-inch Full HD Smart TV designed for use in a variety of settings, including caravans, motorhomes, boats, and trucks. With its wide range of voltage compatibility (12/24/240 volts), this TV can be used virtually anywhere, making it perfect for travelers and outdoor enthusiasts.
Key features of the Avtex AV270TS include:
- Full HD resolution for crisp, clear picture quality
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- Wide voltage compatibility (12/24/240 volts) for use in various settings
- 27-inch screen size for immersive viewing experience
- Compact and lightweight design for easy installation and portability
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Up to 31 inch LED Full HD Televisions |
| Width | 62 cm |
| Height | 36.4 cm |
| Product Dimensions | 36.4cm x 62cm x 4.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Avtex |
| Key Feature 1 | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes |
| Key Feature 3 | Wide range of apps & streaming services |
| Key Feature 2 | Freeview Play |
| GTIN | 5060133022022 |
| Colour | Black |
| Model Number | AV270TS |
| Key Feature 4 | Ultra-compact, edge-to-edge design |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2x 5 Watts |
| Operating System | VIDAA |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 100 x 100 |
| TV Services | Access popular streaming services like- Netflix, Disney+, Prime and many more |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 4.5 kg |
| Shipping Height | 44 cm |
| Shipping Weight | 5.1 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 27 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| DLNA Certified | Yes |
| Depth | 4.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Digital FVPlay HD TV Channels, Sat Channels,Input, DVD and Tuner, Centre Stand, Contemporary compact design, Optical output for soundbars, PVR playback, Satellite tuner built in |
| Bluetooth | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| Headphone | Yes |
| Features | 12/24/240 volt- perfect for mobile homes, Freeview Play, Wide range of apps & streaming services, Ultra-compact, edge-to-edge design |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 27 |
Avtex AV270TS 27" Full HD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

