







The AEG TR819P4B Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance designed to efficiently dry your clothes with ease. With a large 8kg capacity, it is perfect for households of all sizes. The ProSense technology ensures that the drying time is optimized for each load, saving you time and energy. The SensiDry system protects your clothes from over-drying, keeping them looking and feeling their best.
- 8kg capacity
- ProSense technology
- SensiDry system
- Freestanding design
- Energy efficient
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AbsoluteCare technology |
| Key Feature 3 | ProSense+ & SensiDry |
| Key Feature 2 | MixDry cycle |
| Colour | White |
| Model Number | TR819P4B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Weight | 47 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 49.5 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 63.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | AbsoluteCare technology, MixDry cycle, ProSense+ & SensiDry |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
AEG TR819P4B 9kg Condenser Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

