







The AEG TR818P4B Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry with ease. With a generous 8kg capacity, this tumble dryer is perfect for families or households with larger laundry loads.
Key features of the AEG TR818P4B Freestanding Tumble Dryer include:
- Heat pump technology for energy-efficient drying
- Sensor drying technology to prevent over-drying and save energy
- ProSense technology that adjusts drying time based on load size
- XXL door for easy loading and unloading of laundry
- Delay start function for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AbsoluteCare technology |
| Key Feature 3 | ProSense+ & SensiDry |
| Key Feature 2 | MixDry cycle |
| GTIN | 7332543839421 |
| Colour | White |
| Model Number | TR818P4B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 48 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 50.5 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 63.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | AbsoluteCare technology, MixDry cycle, ProSense+ & SensiDry |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG TR818P4B 8kg Condenser Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


