







The AEG TR718L4B Freestanding Tumble Dryer is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry with ease. With a large 7kg capacity, this tumble dryer is perfect for medium-sized households.
Key features of the AEG TR718L4B Freestanding Tumble Dryer include:
- Advanced SensiDry technology protects your clothes from over-drying
- ProSense technology adjusts drying time and energy usage for each load
- Heat pump technology for energy-efficient drying
- Programs include cottons, synthetics, delicates, and more
- Reverse tumble action helps prevent tangling and creasing
- LED display for easy monitoring of cycle progress
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSense+ technology |
| Key Feature 3 | AntiCrease drum |
| Key Feature 2 | MixDry cycle |
| GTIN | 7332543839414 |
| Colour | White |
| Model Number | TR718L4B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 48 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 50.5 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 63.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | ProSense+ technology, MixDry cycle, AntiCrease drum |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG TR718L4B 8kg Condenser Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


