























The AEG TR718L2B 8kg Heat Pump Tumble Dryer in White is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while being gentle on your clothes.
Key features of this model include:
- 8kg capacity, perfect for medium to large households
- Heat pump technology for energy efficiency
- ProSense technology to adjust drying time and energy usage
- XXL door for easy loading and unloading
- Special programs for delicate fabrics and outdoor clothing
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | MixDry technology |
| Key Feature 3 | AntiCrease function |
| Key Feature 2 | PreciseDry |
| GTIN | 7333394100661 |
| Colour | White |
| Model Number | TR718L2B |
| Programmes | Bedlinen XL, Cotton Eco, Cottons, Delicates, Duvet, Easy Iron, MixDry, Refresh, Sportwear, Synthetic |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Weight | 48 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 50.5 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 63.8 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | MixDry technology, PreciseDry, AntiCrease function |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG TR718L2B 8kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


