

The AEG TN64IA04FB 59cm Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black glass finish and touch controls, this hob not only looks great but is also easy to use and clean. The induction technology ensures fast and efficient cooking, while the flexible zone allows you to use different sized pots and pans simultaneously.
Key features include:
- Induction technology for quick and precise cooking
- Flexible zone for versatile cooking options
- Touch controls for easy operation
- Sleek black glass finish for a modern look
- Easy to clean surface for hassle-free maintenance
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 59 cm |
| Height | 4.4 cm |
| Amp Rating | 13 amp |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59cm x 52cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | No |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Plug and Play, 13 Amp |
| Key Feature 3 | Hob timer |
| Key Feature 2 | Instant access and precise settings with Individual Touch Controls |
| GTIN | 7333394076751 |
| Colour | Black |
| Model Number | TN64IA04FB |
| Key Feature 4 | Perfectly safe for your children with Child lock |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Weight | 8.7 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 9.6 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 - 2.4 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 1.4 - 2.5 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 - 2.8 |
| Cooking Element 2 Power | 1.8 - 2.8 |
| Depth | 52 cm |
| Additional Information | Heat even faster and more efficiently |
| Certifications & Standards | DEMKO/UKCA/UL |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Plug and Play, 13 Amp, Instant access and precise settings with Individual Touch Controls, Hob timer, Perfectly safe for your children with Child lock |
| Electrical connection | Plug in |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Plug in 13a plug/cable supplied |
| Control position | Front |
AEG TN64IA04FB 59cm Induction Hob
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

