

















The AEG TN64IA00XB 57.6cm Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black glass surface and touch controls, this induction hob not only looks great but is also easy to use and clean.
Key features include:
- 4 induction zones for flexible cooking options
- PowerBoost function for quick heating
- Touch controls for precise temperature adjustments
- Timer function to help you keep track of cooking times
- Child lock for added safety in the kitchen
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 57.6 cm |
| Height | 4.2 cm |
| Product Dimensions | 4.2cm x 57.6cm x 51.6cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Heat even faster and more efficiently |
| Key Feature 3 | Individual Touch Controls |
| Key Feature 2 | Hob2Hood? |
| GTIN | 7333394076973 |
| Colour | Black |
| Model Number | TN64IA00XB |
| Key Feature 4 | PowerBoost |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 10.2 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 11.1 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 - 2.8 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 1.4 - 2.5 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 - 3.7 |
| Cooking Element 2 Power | 1.8 - 2.8 |
| Depth | 51.6 cm |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Heat even faster and more efficiently, Hob2Hood?, Individual Touch Controls, PowerBoost |
| Electrical connection | Hard wired |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Front |
AEG TN64IA00XB 57.6cm Induction Hob
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

