









The AEG SO64IA0SCB 58cm Induction Hob is a sleek and modern addition to any kitchen. With its black ceramic glass surface and touch controls, this hob is not only stylish but also easy to use.
Key features include:
- Induction technology for quick and efficient cooking
- 4 cooking zones of various sizes to accommodate different pots and pans
- Touch controls for precise temperature adjustments
- Timer function for added convenience
- Child lock feature for safety
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 58 cm |
| Height | 4.2 cm |
| Product Dimensions | 4.2cm x 58cm x 51cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Heat even faster and more efficiently |
| Key Feature 3 | Direct Touch Controls |
| Key Feature 2 | Hob2Hood? |
| GTIN | 7333394107141 |
| Colour | Black |
| Model Number | SO64IA0SCB |
| Key Feature 4 | PowerBoost |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Induction Hob |
| Number of Cooking Elements | 4.0 |
| Weight | 10.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 11.8 cm |
| Shipping Weight | 11.7 kg |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | 1.8 - 2.8 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 1.4 - 2.5 |
| Cooking Element 1 Power | 2.3 - 3.7 |
| Cooking Element 2 Power | 1.8 - 2.8 |
| Depth | 51 cm |
| Additional Information | Hob timer. Built for precision., |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Features | Heat even faster and more efficiently, Hob2Hood?, Direct Touch Controls, PowerBoost |
| Electrical connection | Hard wired |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
AEG SO64IA0SCB 58cm Induction Hob
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

