











| Product Dimensions | 176.9cm x 55.6cm x 54.9cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | DynamicAir technology |
| Key Feature 2 | Touch electronic control |
| GTIN | 7332543737208 |
| Model Number | SKE818E1DC |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built In Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 310 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 55 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 60.5 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Depth | 54.9 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 176.9 cm |
| Features | DynamicAir technology, Touch electronic control, FlexiShelf |
| Energy Efficiency Class | E |
AEG SKE818E1DC 55.6cm Built In Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

