









| Product Dimensions | 84.5cm x 60.4cm x 57.6cm |
|---|---|
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | OptiSpace |
| Key Feature 3 | Safety glass shelves |
| Key Feature 2 | Spacious full-width salad crisper |
| GTIN | 7332543809431 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RTB515E1AU |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Undercounter Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Net Refrigerator Capacity | 145 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 35.6 kg |
| Shipping Height | 89.5 cm |
| Shipping Weight | 37.1 kg |
| Shipping Width | 63.5 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Depth | 57.6 cm |
| Defrost Function | Yes |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Additional Information | Drawers can all be easily detached and reattached, for effortless and convenient storage., Spacious full width vegetable drawer, All shelves are made of safety glass |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Features | OptiSpace, Spacious full-width salad crisper, Safety glass shelves |
| Energy Efficiency Class | E |
AEG RTB515E1AU 60.4cm Undercounter Fridge - Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


