



















The AEG RCB636E2MX is a stylish and efficient freestanding fridge freezer that offers ample storage space for all your fresh and frozen goods. With a sleek stainless steel finish, this fridge freezer will complement any modern kitchen.
Key features of the AEG RCB636E2MX include:
- Frost Free technology - No need to manually defrost the freezer, saving you time and effort
- CustomFlex storage system - Adjustable shelves and compartments for flexible storage options
- TwinTech cooling system - Separate cooling systems for the fridge and freezer to ensure optimal temperature and humidity levels
- Large capacity - 366L total capacity, providing plenty of space for all your groceries
- LED lighting - Bright and energy-efficient lighting to easily see and access your food
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 201 cm |
| Product Dimensions | 201cm x 59.5cm x 65cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | TwinTech technology |
| Key Feature 3 | ExtraChill drawer |
| Key Feature 2 | MultiFlow |
| GTIN | 7333394007793 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RCB636E2MX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Net Refrigerator Capacity | 266 L |
| Net Total Capacity | 367 L |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Frost Free Freezer, Auto Defrost Fridge |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | TwinTech technology, MultiFlow, ExtraChill drawer |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
AEG RCB636E2MX 59.5cm 70/30 Fridge Freezer - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


