

















Key features:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAir Flow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer compartments
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- CustomFlex storage system allows you to adjust the shelves and door compartments to suit your needs
- A++ energy efficiency rating helps save on electricity bills
- Fast Freeze function rapidly lowers the temperature to preserve the freshness of your food
Overall, the AEG RCB632E3MW Freestanding Frost Free Fridge Freezer is a reliable and versatile appliance that will keep your food fresh and organized.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 59.5cm x 65cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | TwinTech technology |
| Key Feature 3 | ExtraChill drawer |
| Key Feature 2 | MultiFlow |
| GTIN | 7333394007830 |
| Colour | White |
| Model Number | RCB632E3MW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Net Refrigerator Capacity | 230 L |
| Net Total Capacity | 331 L |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | Frost Free Freezer, Auto Defrost Fridge |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | TwinTech technology, MultiFlow, ExtraChill drawer |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 8 kg |
AEG RCB632E3MW 59.5cm 60/40 Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

