























Key features include:
-
- NoFrost technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- CustomFlex storage system allows you to easily adjust the shelves and door bins to suit your needs
- TwinTech cooling system ensures optimal temperature and humidity levels for longer food freshness
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination throughout the interior
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54.6 cm |
| Height | 188.4 cm |
| Product Dimensions | 188.4cm x 54.6cm x 54.9cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | Cooling 360 technology |
| Key Feature 3 | Flexible freezer compartment |
| Key Feature 2 | GreenZone technology |
| GTIN | 7332543991594 |
| Model Number | NSC8M191DS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 62 L |
| Net Refrigerator Capacity | 207 L |
| Net Total Capacity | 269 L |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.9 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Cooling 360 technology, GreenZone technology, Flexible freezer compartment |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 253L / 76L |
AEG NSC8M191DS 54.6cm 70/30 Integrated Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


