









| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 69.6 cm |
| Height | 188.4 cm |
| Product Dimensions | 188.4cm x 69.6cm x 54.9cm |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | GreenZone technology |
| Key Feature 3 | MaxiSpace |
| Key Feature 2 | TwinTech No Frost |
| Model Number | NSC7G751ES |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 287 L |
| Net Total Capacity | 376 L |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 54.9 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Installation Type | Integrated |
| Features | GreenZone technology, TwinTech No Frost, MaxiSpace |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10.5 kg |
| Hinge Type | Slider door fixing |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
AEG NSC7G751ES 69.6cm 70/30 IntegratedFrost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


