













The AEG LWR8516O5UD Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one unit. With a large 8kg washing capacity and a 5kg drying capacity, this washer dryer is perfect for households with limited space.
Key features include:
- Energy-efficient performance with an A energy rating
- ProSense technology that adjusts the cycle time and energy consumption based on the size of the load
- Steam refresh program to reduce wrinkles and odors in clothes
- Delay start option for added convenience
- Quiet operation with a noise level of 51dB during washing and 77dB during spinning
- Special programs for wool, delicates, and outdoor wear
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | PowerClean |
| Key Feature 3 | UniversalDose drawer |
| Key Feature 2 | SpecialCare Wash-to-Dry |
| GTIN | 7332543984411 |
| Colour | White |
| Model Number | LWR8516O5UD |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Washing Performance Class | D |
| Spin Speed | 1600 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | PowerClean, SpecialCare Wash-to-Dry, UniversalDose drawer |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Energy rate for Dryer | A |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
AEG LWR8516O5UD 10kg/6kg 1600 Spin Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


