













The AEG LWR7596O5U Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that combines washing and drying functions in one convenient unit. With a large capacity and a variety of advanced features, this washer dryer is perfect for busy households looking to save space and time.
Key features include:
- Energy-efficient performance with an A energy rating
- ProSteam technology to reduce wrinkles and refresh clothes
- ProSense technology for tailored wash and dry cycles
- Steam refresh program to quickly freshen up clothes without a full wash
- Quiet operation with a noise level of only 52dB during washing
- Large 9kg washing capacity and 6kg drying capacity
- Delay start option for flexible laundry scheduling
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SpecialCare Wash-to-Dry |
| Key Feature 3 | ProSense+ |
| Key Feature 2 | UniversalDose drawer |
| GTIN | 7332543978014 |
| Colour | White |
| Model Number | LWR7596O5U |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Washing Performance Class | D |
| Spin Speed | 1600 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpecialCare Wash-to-Dry, UniversalDose drawer, ProSense+ |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
AEG LWR7596O5U 9kg/6kg 1600 Spin Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


