















The AEG LWR7496O4B Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one unit. With a large capacity and a variety of advanced features, this washer dryer is perfect for busy households looking to save space and time.
Key Features:
- Energy efficient with an A energy rating
- Large 9kg washing capacity and 6kg drying capacity
- ProSteam technology reduces wrinkles and refreshes clothes
- SensiDry technology ensures gentle and precise drying
- ProSense technology automatically adjusts cycle time and energy usage
- Delay start function allows you to schedule laundry cycles for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SpecialCare Wash-to-Dry |
| Key Feature 3 | MixLoad 69 |
| Key Feature 2 | ProSense+ |
| GTIN | 7332543849901 |
| Colour | White |
| Model Number | LWR7496O4B |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Washing Performance Class | D |
| Spin Speed | 1600 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpecialCare Wash-to-Dry, ProSense+, MixLoad 69 |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
AEG LWR7496O4B 9kg/6kg 1600 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


