











The AEG LWR7485M4U Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one unit. With a large capacity and advanced technology, this washer dryer is perfect for busy households looking to save space and time.
Key Features:
- Energy efficient with an A energy rating
- Advanced ProSense technology adjusts the cycle time and energy usage based on the size of the load
- Steam refresh function removes odors and reduces wrinkles without the need for washing
- Quiet operation with inverter motor technology
- Delay start option allows you to schedule your laundry for a more convenient time
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 57.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | SpecialCare Wash-to-Dry |
| GTIN | 7332543984930 |
| Colour | White |
| Model Number | LWR7485M4U |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Washing Performance Class | D |
| Spin Speed | 1600 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 57.6 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | SpecialCare Wash-to-Dry, UniversalDose drawer, ProSense+ |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
AEG LWR7485M4U 8kg/5kg 1600 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


