















The AEG LFR94946WS Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance that will revolutionize the way you do laundry. With a sleek design and advanced features, this washing machine is perfect for any modern home.
Key features of the AEG LFR94946WS Freestanding Washing Machine include:
- 9kg capacity, perfect for large households or heavy loads
- 1400rpm spin speed for faster drying times
- ProSense technology that automatically adjusts the cycle time and energy consumption based on the load size
- Steam refresh program to reduce wrinkles and odors in clothes without the need for a full wash
- SoftPlus option that ensures every fabric is evenly soaked and detergent is fully dissolved
- ÖKOInverter motor for quiet and efficient operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AbsoluteCare Softwater technology |
| Key Feature 3 | PowerCare |
| Key Feature 2 | AbsoluteWash 49 |
| GTIN | 7332543976911 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR94946WS |
| Programmes | AbsoluteWash 49min, Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20min 3Kg, Steam, OutDoor, Hygiene, Rinse, Spin/Drain |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Wahsing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | AbsoluteCare Softwater technology, AbsoluteWash 49, PowerCare |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
AEG LFR94946WS 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


