













The AEG LFR94846WS Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance designed to make laundry day a breeze. With a generous 9kg capacity, this washing machine is perfect for large households or families with heavy laundry loads. The machine boasts a sleek white finish and a modern design that will complement any laundry room decor.
Key features of the AEG LFR94846WS Freestanding Washing Machine include:
- 9kg capacity for larger loads
- 1400rpm spin speed for faster drying times
- ProSense technology to save time, energy, and water
- Steam refresh program to reduce wrinkles and odors
- Quiet operation with inverter motor technology
- SoftPlus option to ensure even distribution of fabric softener
- Delay start feature for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 57.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | AbsoluteCare Softwater technology |
| Key Feature 3 | PowerCare |
| Key Feature 2 | AbsoluteWash 49 |
| GTIN | 7332543977574 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR94846WS |
| Programmes | AbsoluteWash 49min, Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20min 3Kg, Steam, OutDoor, Hygiene, Rinse, Spin/Drain |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 57.6 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | AbsoluteCare Softwater technology, AbsoluteWash 49, PowerCare, |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
AEG LFR94846WS 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


