





















The AEG LFR84946UC Freestanding Washing Machine offers advanced technology and innovative features to make laundry day a breeze. With a spacious 9kg drum capacity, this washing machine is perfect for large households and busy families.
- Energy efficient with an A+++ rating
- ProSteam technology reduces wrinkles and refreshes clothes
- ProSense technology automatically adjusts cycle time and energy usage
- SoftPlus ensures fabric softener is evenly distributed
- Steam program for gentle yet effective cleaning
- Anti-flood protection for peace of mind
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | UniversalDose |
| Key Feature 3 | ProSense+ |
| Key Feature 2 | PowerClean 59 |
| GTIN | 7332543976942 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR84946UC |
| Programmes | PowerClean 59min, Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20min 3Kg, Steam, OutDoor, Hygiene, Rinse, Spin/Drain |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | UniversalDose, PowerClean 59, ProSense+ |
| Steam | Yes |
| Promotions | . |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Spin Speed | 1300 rpm |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
AEG LFR84946UC 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


