













The AEG LFR74944UD Freestanding Washing Machine is a top-of-the-line appliance that offers advanced features for a superior laundry experience. With a spacious 9kg capacity, this washing machine is perfect for large households and can handle bulky items with ease.
Key features of the AEG LFR74944UD Freestanding Washing Machine include:
- ProSense technology that automatically adjusts the cycle time and water usage to suit the size of the load
- Steam Refresh function that removes odors and reduces wrinkles without the need for a full wash cycle
- ÖKOMix technology that pre-mixes detergent and fabric softener with water before they enter the drum for more effective cleaning
- Quiet operation thanks to the inverter motor, which reduces noise and vibration during the wash cycle
- Energy-efficient design with an A+++ energy rating that helps save on utility bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.7 cm |
| Product Dimensions | 84.7cm x 59.7cm x 63.1cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | UniversalDose |
| Key Feature 3 | MixLoad 69 |
| Key Feature 2 | Steam Refresh |
| GTIN | 7332543848911 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR74944UD |
| Programmes | MixLoad 69min, Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20min 3Kg, Steam, OutDoor, Hygiene, Rinse, Spin/Drain |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 75 dB |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 63.1 cm |
| Certifications & Standards | Woolmark Certified |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | UniversalDose, Steam Refresh, MixLoad 69 |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | AEG 5 year warranty |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
AEG LFR74944UD 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


