









| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 57.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Aeg |
| Key Feature 1 | ProSteam technology |
| Key Feature 3 | PreciseWash |
| Key Feature 2 | MixLoad 69 |
| GTIN | 7332543974740 |
| Colour | White |
| Model Number | LFR71864B |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Noise Level | 76 dB |
| Weight | 77.5 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 79 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Display Type | LED |
| Depth | 57.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | ProSteam technology, MixLoad 69, PreciseWash |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
AEG LFR71864B 8kg 1600 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


